قرمز عنابی چه رنگی است ?

مدیر سایتطیف قرمزرنگ هاقرمزرنگ عنابیقرمز عنابیAbout 3 min

بسم الله الرحمن الرحیم

قرمز عنابی

عناب نام درختی از تیره سنجدیان است که میوه هایی به رنگ قرمز تیره میدهد و به همین دلیل این رنگ را عنابی می‌گویند.

قرمز عنابی
قرمز عنابی

عکس میوه عناب

رنگ عنابی
رنگ عنابی

روانشناسی رنگ عنابی

رنگ عنابی ترکیبی از دو رنگ قرمز آتشینopen in new window و قهوه‌ای است؛ به همین جهت از نظر روان‌شناسی و زیبایی‌شناختی خواص هر دو رنگ را به همراه دارد. قرمز موجود در عنابی، رنگی بسیار گرم، محرّک و انرژی‌بخش می‌باشد.

این رنگ بسیار شادی‌آفرین بوده و نور و عشق طبیعی را دربرمی‌گیرد. رنگ قرمز در عنابی خاصیت هیجانی و شورانگیزی بیش از اندازه‌ی خود را کمی از دست می‌دهد و در ترکیب با رنگ قهوه‌ای،‌کمی متعادل می‌شود.

رنگ قهوه‌ای موجود در عنابی، نماد طبیعت و خاک بوده و به نوعی سردی و آرامش طبیعت را به انسان القا می‌نماید. قهواه‌ای همواره در فرد احساس اعتماد و اطمینان ایجاد می‌کند و به شخص توانمندی و قدرت جسمانی می‌دهد.

قهوه‌ای بر ذهن هم تأثیر می‌گذارد،‌ آرامش‌بخش است و به انسان احساس امنیت و آسایش می‌بخشد. نکته‌ی جالب این‌که، سکون بیش‌ از اندازه‌ی موجود در رنگ قهوه‌ای،‌ در رنگ عنابی، به سادگی با قرمز نهفته در آن خنثی می‌شود.

درواقع عنابی سایه وسوسه‌انگیز رنگ قرمز در سکون و آرامش قهوه‌ای تلفیق می‌کند و همین امر موجب احساس آرامش رنگ عنابی است.

به این ترتیب عنابی، نماد برتر هیجان و آرامش توأم است، ذهن و روح را تلطیف می‌کند و ترکیب طبیعت و نور است. این رنگ طبیعی و البته بسیار چشم‌نواز،‌ در تمامی فرهنگ‌ها و ملل، بسیار پسندیده و خوش‌یمن است و از آن به‌عنوان یکی از برترین شاخص‌های طراحی لباس، لوازم آرایش و وسایل منزل و چیدمان استفاده می‌شود.

مکمل رنگ عنابی

از آن‌جا که عنابی، ترکیبی از رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای است، با بسیاری از رنگ های خانواده قرمز و قهوه‌ای هارمونی داشته و در کنار رنگ زرد و همچنین خردلی، جلوه‌ای بسیار گرم و دلپذیر به نمایش می‌گذارد. برخی طراحان، رنگ عنابی در کنار رنگ سبز کم‌رنگ یا آبی فیروزه‌ای، مناسب میدانند. این ترکیب، زیبایی بسیار منحصر به فردی دارد؛ اما ترکیب آن با رنگ بنفش چندان چشم‌نواز نبوده و کم‌تر دیده می‌شود.

رنگ عنابی در سفره‌ی هفت‌سین نوروز هم وجود دارد، سنجد و سمنو به این رنگ هستند. جالب این‌که هم سمنو و هم سنجد عنابی‌رنگ، که سمبلی از برکت و سلامتی به شمار می‌آیند با رنگ عنابی خود پیام زیبا و نهفته‌شان را بیش‌تر در ذهن‌ها القا می‌کنند.

عنابی از منظر روان‌شناسی، رنگی خلاق به شمار می‌آید و در فرد موجب پرورش هر چه بیش‌تر حس خلاقیت می‌شود. این رنگ به تمامی پوسترهای تیره و روشن انسان‌ها زیبایی می‌بخشد و به همین جهت در پوشاک و لوازم آرایش و بهداشتی بسیار دیده می‌شود. رنگ عنابی در چیدمان منزل به محیط گرما ‌بخشیده و آن را هر چه رویائی‌تر می‌سازد. حس بی‌پیرایه‌ و خاکی بودن آن مطلوب تمامی سلیقه‌ها است، کم تر محصول عنابی رنگی در بازار بدون مشتری می‌ماند!

کد رنگ عنابی

کد رنگ عنابی:

#800000

کد رنگ عنابی روشن:

#C32148

کد رنگ عنابی تیره:

#8B0000

Last update:
Contributors: siamakabi
Loading...