طیف سبز

سیامک متوسلیان پویارنگ هاLess than 1 minute

در این بخش به معرفی و بررسی رنگ های طیف سبز میپردازیم:

طیف های رنگی سبز

انواع رنگ سبز:

  • لیمویی
  • نعنایی
  • لجنی
  • یشمی
  • چنی
  • زیتونی
  • کله غازی
  • زمردی

روانشناسی رنگ سبز

رنگ سبز بطور کلی نماد طبیعت، زندگی، سلامت، آرامش و معنویت است.

رنگ سبز در همه فرهنگ ها نشانه ایمنی است به همین جهت در چراغ های راهنمایی برای علامت ایمن بودن مسیر و اجازه عبور کاربرد دارد.

شخصیت شناسی رنگ سبز

افرادی که رنگ سبز را دوست دارند صلح طلب و آرام هستند، این افراد معمولا به مسائل معنوی اعتقاد دارند و به حقوق دیگران احترام میگذارند.

رنگ سبز در قرآن

با توجه به آیات قرآنی به نظر می رسد زیباترین رنگی که در قرآن مطرح شده رنگ سبز است که لباس های بهشتیان و جامه های ابریشمی و حریرهای سبز به آن تشبیه شده است.

«اُولئِکَ لَهُمْ جَنّاتُ عَدْنٍ تَجْری مِنْ تَحْتِهِمُ الاَْنْهارُ یُحَلَّوْنَ فیها مِنْ اَساوِرَ مِنْ ذَهَبٍ وَ یَلْبَسُونَ ثِیابا خُضْرا مِنْ سُنْدُسٍ وَ اِسْتَبْرَقٍ مُتَّکِئینَ فیها عَلَی الاَْرائِکِ نِعْمَ الثَّوابُ وَ حَسُنَتْ مُرْتَفَقا:

بهشتیهای عدن که نهرها از زیر درختانش جاری است خاص آنهاست در حالی که در آن بهشت برین زیورهای زرین بیارایند و لباس های سبز حریر و دیبا پوشند و بر تخت ها به عزّت تکیه زنند».(31 / کهف.)

«مُتَّکِئینَ عَلی رَفْرَفٍ خُضْرٍ وَ عَبْقَرِیٍّ حِسانٍ:

تکیه کنندگان بر بالش های سبز و زنارهای زیبا»(276 / رحمن.)

«اَلَمْ تَرَ اَنَّ اللّهَ اَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَسَلَکَهُ یَنابیعَ فِی الاَْرْضِ ثُمَّ یُخْرِجُ بِهِ زَرْعا مُخْتَلِفا اَلْوانُهُ ثُمَّ یَهیجُ فَتَریهُ مُصْفَرّا ثُمَّ یَجْعَلُهُ حُطاما اِنَّ فی ذلِکَ لَذِکْری لاِوُلِی الاَْلْبابِ:

آیا نمی بینی که خدا از آسمان آب باران نازل گردانید و در روی زمین نهرها (و جویها) روان ساخت، آنگاه انواع نباتات گوناگون بدان برویاند و باز رو به خزان آرد و نخست بنگری که زرد شود و آنگاه خدا خشک گرداند؟ در آن صاحبان عقل متذکر شوند».(21 / زمر.)

فلسفه زنده شدن زمین های مرده به وسیله گیاهان سبز در پرتو نزول باران و فلسفه حیات و مرگ است و رنگ طبیعت و علامت بهار، جوانی و رشد و نمو می باشد.

«اَلَمْ تَرَ اَنَّ اللّهَ اَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَتُصْبِحُ الاَْرْضُ مُخْضَرَّةً اِنَّ اللّهَ لَطیفٌ خَبیرٌ:

ای بشر آیا ندیدی که خدا از آسمان آب فرو بارید که زمین را سبز و خرم کرد که همانا خداوند را با خلق عنایت و لطف است و به دقیق ترین امور عالم آگاه است». (163 / حج.)

قرآن باغ ها و درختان سبزش را بهجت آور ذکر می کند.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید:

«ثَلاثَةٌ یُذْهِبْنَ عَنِ الْقَلْبِ الْحُزْنَ اَلْماءُ وَ الْخَضَراءُ وَ الْوَجْهُ الْحَسَنِ:

سه چیز غم و اندوه را از دل می زداید نگریستن به آب و سبزه و روی نیکو»(وسایل الشیعه، شیخ حر عاملی، جلد 14، صفحه 37.)

رنگ طبیعی سبز مربوط به گیاهان است و اجتماع آنها که حدیقه را می سازد مهم ترین اثرش این است که صاحب بهجت و دارنده بهجت هستند و در این صورت سبز، رنگ نیکویی است که شادمانی از آن ظاهر می شود.

در مذهب ما رنگ سبز سمبل ایمان و عقیده، دین و توکل، فناناپذیری و رستاخیز است.

رنگ سبز در بین هفت رنگ موجود در طیف نور سفید، رنگ وسط و متعادل است و اثر مفرّح و آرام بخشی ملایم دارد. از این رو سبز روشن برای محیط کار و زندگی رنگ مناسبی بود و اثر مفرّح و ملایمی دارد و تماس مداوم با آن اشکال ایجاد نمی کند.

Last update:
Contributors: siamakabi
Loading...